top of page

Taci Alpaslan

1952 yılında Malatyada doğdu. 1968 yılında Gorbon Işıl Seramik fabrikası Sanat Atölyesi kısmına kabul edildi. Büyük bir heyecanla başladığı bu bölümde kısa sürede tecrübe kazanan ve sır araştırmaları yapan Alpaslan seramik duvar panolarıyla bu renk bilgisini birleştirerek Gorbon bünyesinde birçok seramik duvar panosu uygulamaları yaptı. Kendi atölyesini kuruncaya kadar formen olarak görev aldı.Gorbon ışıl sanat atölyesi bünyesinde yapılan seramik duvar panoları kendisinin elinden çıkıyordu ve bu tecrübe ve bilgi birikimi ile 1983 yılında Taç Seramik sanat atölyesini kurmasına yardımcı oldu. Anadolu Üniversitesi Turzim otelcilik bölümüne devam etti. 1983 yılında kurduğu Taç Seramik atölyesini 1996 yılında Antalya'ya taşıyarak seramik çalışmalarına halen kendi atölyesinde devam etmektedir.

 

2 Kişisel sergisi ve 50 nin üzerinde karma sergiye katıldı. Türkiyenin farklı illerinde birçok kamu, kurum ve özel şahıs mekanlarında Alpaslanın yaptığı seramik duvar panoları yer almaktadır.

2 Dönem ANSAN (Antalya Sanatçılar Derneği) Başkanlığı görevini yürüttü.

1 Dönem Muratpaşa Belediyesi Meclis üyesi olarak görev aldı ve bir çok kültür sanat organizasyonuna destek verdi.

Sertaç Alpaslan

1984 yılında İstanbul'da doğdu. 2008 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümünü tamamladı. 2011 yılında MimarSinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde Sosyal Bilimler Enstitüsünde Seramik ve Cam Tasarımı programında yüksek lisansını tamamladı. Çek Cumhuriyeti Novy Bor Sklarska Skola’da sıcak cam şekillendirme tekniğinde eğitim aldı. 2012 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Cam Bölümü Cam ana sanat dalında sıcak cam atölyesi kurulumunda yer aldı. Bu bölümde yarızamanlı öğretim görevlisi olarak sıcak cam eğitimi ve birçok cam tekniği üzerine dersler verdi. Uluslararası bir cam okulunda Atölyeler sorumlusu olarak görev aldı. Birçok karma sergiye katılan Alpaslan çalışmalarını Antalya' da sürdürmektedir.

 

Bazı Ödüller ve Sergilemeler

 

  • 2010 Camgeran Uluslararası Katılımlı Uygulamalı Cam Sempozyumu Cam Eser Yarışması Şaman Adlı Eserle Mansiyon Ödülü- Eskişehir

  • 2010 İMMB Endüstriyel Tasarım Yarışması Metalden Mamuller Profesyonel Kategorisi – Mansiyon Ödülü -İstanbul

  • 2010 Camgeran Uluslararası Katılımlı Uygulamalı Cam Sempozyumu Cam Eser Yarışması Siluet Adlı Eserle Sergileme - Eskişehir

  • 2010 Türk Seramik Derneği, Konstantinopol’ den İstanbul’a Jürili Seramik – Cam Sergisi- Sergileme - İstanbul

  • 2009 Türk Seramik Derneği, Seramik – Cam Ödül Heykelciği Yarışma Sergisi - Sergileme - Eskişehir

bottom of page